Najważniejsze informacje o rozliczeniu PIT

Co roku należy złożyć w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania Urzędzie Skarbowym rozliczenie PIT. Na podstawie tego zeznania podatkowego zostaje określona wysokość podatku, jaka należy się podatnikowi bądź jaką musi zwrócić.

Terminy, jakich należy przestrzegać

W pierwszej kolejności należy poznać wszystkie niezbędne terminy, które będą nas obowiązywały w trakcie wypełniania i składania deklaracji podatkowej. Każdy pracodawca zatrudniający pracownika, któremu wypłaca comiesięczną pensję jest zobowiązany do wystawienia dokumentu o nazwie PIT-11 dla swojego pracownika. W tym dokumencie znajduje się zestawienie przychodów, kosztów, dochodów i zaliczek na podatek, jakie zostały wypracowane przez pracownika w ubiegłym roku. Warto zapamiętać, że niezależnie od tego czy pracownik był zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło, i tak otrzymuje PIT 11. Niezależnie od rodzaju porozumienia zawartego z pracodawcą, ma on obowiązek wystawić taki dokument. W przypadku, gdy pracownik w ubiegłym roku był zatrudniony w więcej niż jednym miejscu pracy, z każdego otrzymuje odrębny dokument PIT 11. Wtedy wszystkie otrzymane dane wprowadza do swojego zeznania podatkowego. Ostatni dzień kwietnia jest czasem, w którym mija możliwość złożenia zeznania podatkowego w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Warto pamiętać, że składanie takiego zeznania podatkowego na ostatnią chwilę może wiązać się niekiedy z kłopotami, dlatego lepiej będzie jeśli zrobimy to zdecydowanie wcześniej. Jeśli podatnik podlega pod zwrot nadpłaconego podatku, wtedy im szybciej taki dokument złoży, tym wcześniej otrzyma zwrot.

W jaki sposób można wypełnić deklarację PIT?

Obowiązkową deklarację można wypełnić w formie pisemnej bądź elektronicznie, a następnie ją wydrukować. Odnośnie tego procesu nie ma żadnych ograniczeń ustawowych, ani konkretnych ustalonych reguł. Należy mieć na uwadze, że zapis musi być trwały, dlatego deklaracja nie może zostać wypełniona chociażby ołówkiem. Należy ją wypełniać z należytą starannością oraz z najwyższą dbałością o najmniejsze szczegóły. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, które wprowadzimy np. niepoprawnie, będziemy musieli udać się do właściwego Urzędu Skarbowego oraz złożyć wyjaśnienia. Choć cała sytuacja nie jest dla nas straszna, to zdecydowanie przyprawia o dodatkowe nerwy oraz zdecydowanie niepotrzebny stres. Dlatego, aby tego uniknąć i zaoszczędzić stracony czas należy od razu poprawnie wypełnić deklarację. Wszystkie liczby oraz kwoty powinny być wpisywane po czym, co najmniej dwukrotnie sprawdzane dla pewności, że wszystko jest w należytym porządku. W przypadku błędnie wprowadzonej informacji, Urząd Skarbowy może ją potraktować stosunkowo łagodniej. Natomiast, jeśli błąd dotyczyć będzie jakiejś liczby, tutaj wymagana będzie już wizyta w urzędzie.

Rodzaj składanej deklaracji

Należy również mieć na uwadze, by wybrać odpowiedni rodzaj deklaracji podatkowej. Jest wiele deklaracji do wyboru, dlatego wszystko zależy od podstawowych informacji np. czy podatnik rozlicza się wraz z małżonkiem czy samodzielnie, czy jest on pracownikiem czy samozatrudnionym i wiele innych. W każdej takiej sytuacji wymagana jest inna deklaracja podatkowa. Kiedy decydujemy się na wypełnienie deklaracji podatkowej przez Internet, tam specjalne oprogramowanie zadaje podatnikowi serię pytań. Odpowiadając na nie, oprogramowanie jest w stanie wybrać odpowiednią deklarację. Dlatego taki sposób rozliczania staje się nie małym ułatwieniem i przyspiesza cały proces. W przypadku wypełniania ręcznego zeznania podatkowego, najlepszym rozwiązaniem będzie zapytanie urzędnika o to, jaki dokument będzie dla nas tym właściwym. Nie można zapominać o składaniu zeznania podatkowego, gdyż jest to coroczny ustawowy obowiązek każdej osoby zatrudnionej. Warto się do tego przygotować oraz nie czekać zbytnio i zwlekać do ostatniej chwili. Najlepiej jeśli zrobimy to od razu, po otrzymaniu PIT-u od swojego pracodawcy.

Nie zapomnij o ulgach podatkowych

Przed jakimkolwiek wprowadzeniem rozliczeń podatkowych, warto zastanowić się, czy można wziąć pod uwagę konkretne ulgi bądź odliczenia. Katalog wszystkich ulg i odliczeń jest bardzo duży. Jednak warto zapamiętać sobie najważniejsze z nich:

  • pobrane bądź zapłacone składki ZUS,
  • darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego,
  • darowizny na rzecz charytatywno-opiekuńczych kościołów oraz kościelnych osób prawnych,
  • darowizny na rzecz kultu religijnego,
  • darowizny krwi oraz jej składników- ulga dla krwiodawców,
  • ulga na Internet,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga na badania i rozwój,
  • ulga na dzieci,
  • ulga abolicyjna,
  • zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które zostały wcześniej opodatkowane,
  • ulgi, do których zostały nabyte prawa w latach wcześniejszych.

Warto mieć na uwadze fakt, że w dalszym ciągu można przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji porządku publicznego. Podatnicy mają również prawo do odliczania strat podatkowych, które zostały wykazane w poprzednich latach – jednak nie więcej niż 50% tej kwoty w jednym z kolejnym 5 lat, w którym została wykazana strata.