Bitcoin – kilka słów o pierwszej kryptowalucie

waluta

Jeszcze do niedawna kryptowaluty stanowiły dla wielu synonim biletu na loterię. Trend ten diametralnie się zmienia i obecnie tendencja zmierza do tego, że kryptowaluty, w tym Bitcoin stanowią pełnoprawne aktywa w inwestycyjnych portfelach. Co warto wiedzieć na ich temat? Podpowiadamy.

Bitcoin – czym on właściwie jest?

Bitcoin powstała w 2009 r. i stanowi formę cyfrowej waluty, która przetrzymywana jest i tworzona tylko i wyłącznie elektroniczne. W przeciwieństwie do standardowych walut, tej nie da się wydrukować, czyli po prostu nie ma postaci fizycznej. Jej twórca, niejaki Satoshi Nakamoto jest wprowadził więc na rynek jedyną na świecie możliwość wykonywania tego typu wirtualnej płatności. Obecnie Bitcoin jest tworzony przez informatyków na całym świecie, a pomocne są im w tym programy, które rozwiązują wszelkiej maści matematyczne problemy.

Ważne jest to, że ta kryptowaluta wchodzi w coraz szersze transakcyjne spectrum. W praktyce oznacza to, że możemy kupić za nią coraz więcej rzeczy. W ciągu ostatniego czasu tego typu płatności umożliwia coraz więcej sklepów, instytucji oraz firm. Jest to dla nich wygodne. Z racji tego, że Bitcoin jak już wspomnieliśmy, nie ma formy fizycznej, błyskawicznie jest przekazywany w każde miejsce na ziemi. To bardzo korzystne biorąc pod uwagę tradycyjne międzynarodowe przelewy bankowe. W tych na zrealizowanie przelewu często czeka się nawet kilka dni. Pieniądze muszę przejść często przez kilka banków, zostać zapisane w kilku kolejnych wirtualnych książkach rachunkowych, co automatycznie wydłuża proces sfinalizowania przelewu.

Wśród kolejnych zalet Bitcoin to bezpieczeństwo przeprowadzonych transakcji. Są one szyfrowane za pomocą technologii zwanej „blockchain”, która na chwilę obecną zdaje się być nie do złamania. Kolejna kwesta, to szybkość, którą płatności w britcoinie zawdzięczają internetowi. Ponadto przelewy tego typu są dostępne przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Plus także za anonimowość. Mowa o prowadzeniu konta, a także brak jakichkolwiek warunków formalnych przy zakładaniu rachunku w tej kryptowalucie. Jedyne, co otrzymujemy, to hasło i login, który składa się z 54 znaków.

Gdzie kupić Bitcoin?

Do najpopularniejszych miejsc w których możemy kupić tą kryptowalutę jest kantor online lub giełdy kryptowalut. W przypadku drugiego rozwiązania, konieczna będzie rejestracja. W przypadku skorzystania z kantoru, nie będzie ona już potrzebna.

Giełdy i kryptowaluty stanowią wciąż gorący temat zyskując coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego. To bardzo wygodna forma wykonywania transakcji, a także sposób na pomnożenie kapitału.