Każdy Polak wie, że niestety z roku na rok ceny wszystkiego rosną, dlatego też trzeba się odpowiednio zabezpieczyć, na tak zwaną czarną godzinę. Na dodatek przez koronawirusa, ludzie tracą coraz więcej pieniędzy, a na przykład ryba nad morzem osiąga astronomiczne ceny (oczywiście przez nieuczciwych restauratorów). Ale dlaczego warto jest odkładać pieniądze?
Ile powinniśmy odłożyć, aby poczuć się bezpiecznie?
Odłożenie pieniędzy na czarną godzinę może okazać się ratunkiem w wypadku losowych zdarzeń (na przykład wypadków). Jeżeli jednak, zostaniemy na przykład zwolnieni z pracy ważne jest to, abyśmy mieli środki, które pozwolą nam na utrzymanie się przez kolejne miesiące, dopóki nie znajdziemy nowej pracy. Sytuacja, która może się nam przydarzyć a którą ciężko przewidzieć jest to awaria samochodu, jeżeli dojeżdżamy samochodem do pracy, taki przypadek mógłby sprawić, że niektórzy ludzie by się po prostu załamali. Możemy być też w takiej sytuacji, że ktoś z naszej rodziny nagle zachoruje, a leczenie może nie być pokryte przez ubezpieczenie. Inną sprawą są wszelkie inwestycje w nasz dom, bądź mieszkanie, na przykład remont, nowe meble, bądź inne rzeczy to sprawy, które potrafią ludziom spędzić sen z powiek. Tak więc pieniądze odłożone na czarną godzinę mogą nas uratować przez nieprzyjemnymi sytuacjami, gdzie musimy zaciągnąć długi.
Jak odkładać pieniądze?
Badania na Polakach dowiodły, że nasze społeczeństwo jest zdania, że ciężko jest odłożyć w skali miesiąca nawet małe kwoty. Średnia kwota, którą nasi rodacy odkładają na czarną godzinę wynosi około trzech tysięcy złotych. Tak naprawdę każda miesięcznie odkładana kwota daje nam szansę, na zapewnienie sobie większego spokoju, jeżeli chodzi o nasz budżet. Młodzi dorośli, (czyli osoby w wieku do 25 lat), które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy, uważają, że wystarczy im około dwa tysiące złotych, aby czuć się bezpiecznie. To z kolei oznacza, że każdy, kto chciałby mieć tyle zaoszczędzone, musiałby odkładać kwotę nieco wyższą niż sto pięćdziesiąt miesięcznie, by zapewnić sobie budżet awaryjny w takiej kwocie. Osoby z wyższym wykształceniem, zarabiające większe kwoty, wskazują też na większą sumę, z która miałby się składać budżet na czarną godzinę. Tu kwoty pojawiają się już różne, na przykład powyżej 4 tysięcy złotych, więcej niż dziesięć tysięcy złotych, a nawet kilkadziesiąt tysięcy.