W dzisiejszych niepewnych czasach emerytura państwowa nie wydaje się aż tak kuszącą opcją, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Z tego powodu, na rynku produktów finansowych pojawiło się wiele produktów, które mają za zadanie stanowić do niej pewnego rodzaju suplement. Jednym z nich jest IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Czym jest ten produkt i dlaczego warto go rozważyć? W tym artykule pokażemy trzy powody, dla których warto pomyśleć o IKE.
IKE – czym jest ten produkt?
Indywidualne Konto Emerytalne to jeden z elementów trzeciego filaru emerytalnego, który w założeniu ma umożliwić Polakom dodatkowe odkładanie pieniędzy na czas emerytury. IKE może założyć każdy obywatel, który ukończył 16. rok życia, jednak przystąpienie do tego programu jest zupełnie dobrowolne. Na IKE można wpłacić obecnie maksymalnie 17 766 w skali roku, jednak nie jest to stała kwota – zależy ona od średniego wynagrodzenia krajowego w danym roku.
IKE może przyjmować różne formy – od funduszu emerytalnego, przez lokatę bankową do bardziej ryzykownych opcji inwestycyjnych. Niezależnie od tego, jaką opcję IKE wybierzemy, możemy być pewni, że będzie to dobra inwestycja lub przynajmniej zabezpieczenie kapitału na trudniejsze czasy. Dlaczego tak jest? Oto trzy powody, dla których warto rozważyć założenie IKE.
Powód pierwszy – ulgi podatkowe
Jedną z największych zalet IKE są ulgi podatkowe, które przysługują każdemu posiadaczowi konta tego typu. Większość inwestycji finansowych w Polsce jest objęta 19% podatkiem od zysków kapitałowych, zwanym także podatkiem Belki. Właściciele konta IKE są z niego zwolnieni, pod dwoma warunkami:
- jeśli wypłacą pieniądze z IKE po ukończeniu 55. lub 60. roku życia;
- jeśli dokonali dowolnych wpłat przynajmniej w pięciu latach kalendarzowych od założenia konta.
Oczywiście należy pamiętać, że niezależnie od podatku Belki, za pieniądze wypłacone z IKE przyjdzie nam zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy, wynoszący 10% zgromadzonej sumy. W dalszym ciągu jednak jest to niewielki koszt, w porównaniu z opodatkowaniem inwestycji innego rodzaju. Ciekawą alternatywą w tym kontekście jest także IKZE, czyli produkt podobny do IKE, cechujący się nieco inną specyfiką i wysokością ulg podatkowych.
Powód drugi – IKE można dziedziczyć
Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć założenie IKE jest fakt, że takie konto może zostać odziedziczone przez członków naszej rodziny na wypadek naszej śmierci. Każda osoba może założyć tylko jedno IKE, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ktoś odziedziczył po nas istniejące konto.
Tym samym, IKE staje się bardzo ciekawym narzędziem nie tylko do zabezpieczenia naszej przyszłości, ale także przyszłości najbliższych. Co ciekawe, pieniądze zgromadzone na IKE nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn oraz podatkowi dochodowemu w momencie, gdy zostaje one odziedziczone.
Powód trzeci – dowolność wpłat
IKE jest niezwykle elastycznym narzędziem do gromadzenia kapitału. Chociaż istnieje górny limit wysokości wpłat na IKE (wynoszący trzykrotność średniego wynagrodzenia w skali kraju), to nie ma żadnego dolnego limitu, ile obywatel musi wpłacić na poczet konta każdego roku. Tym samym, IKE staje się świetnym produktem w przypadku osób, które nie dysponują dużymi dochodami, ale w dalszym ciągu chcieliby zgromadzić kapitał na czas emerytury.
Wspominaliśmy o jedynym obostrzeniu w tym zakresie, mianowicie o konieczności dokonania wpłat w przeciągu pięciu lat kalendarzowych. Jednakże nie jest jasno określone, jak wysoka ma być to kwota, o ile nie przekracza górnego limitu. Dzięki temu obywatel sam może zdecydować, ile w danym roku chciałby przeznaczyć na poczet IKE.