Nowe technologie dla biur rachunkowych

Deregulacja zawodu księgowego doprowadziła do jeszcze większej konkurencyjności na rynku biur rachunkowych. Prężnie rozwijająca się branża księgowa wymaga nie tylko bieżącego śledzenia często zmieniających się przepisów, ale także usprawniania narzędzi, które optymalizują czas pracy księgowego. Dlatego współczesny księgowy musi być profesjonalistą, który stale podnosi swoje kompetencje zawodowe, odnajduje się w przepisach, a w pracy sięga po nowoczesne rozwiązania. Wymaga tego nie tylko rynek, ale także coraz bardziej świadomy klient, który oczekuje współpracy z biurem rachunkowym, jako partnerem w biznesie. Chce kontrolować obieg dokumentów i obserwować procesy księgowe.

Automatyczne odczytywanie papierowych faktur – jak to działa?

Światowe trendy w księgowości wskazują na odejście od tradycyjnego, papierowego obrotu dokumentami, na rzecz księgowości on-line. Ważne są już nie tylko programy księgowe, ale także dedykowane aplikacje. Jak się dostosować i nie wypaść z rynku? Jak stawić czoło konkurencji i nie zostać z tyłu? Jak obsługiwać więcej klientów, mając ograniczone zasoby ludzkie?

Na polskim rynku dostępne są rozwiązania, które zmieniają jakość pracy księgowych, a tym samym zwiększają efektywność biur rachunkowych. Papierowe faktury odchodzą powoli do lamusa. Wprowadzanie danych z faktur do programu księgowego, dekretowanie i księgowanie – to mozolny proces, który pochłania sporo czasu, i nie wykorzystuje w pełni potencjału zespołu księgowego. Innowacyjna technika OCR, czyli Optical Character Recognition, pozwala przetworzyć graficzny obraz do postaci tekstowej i w inteligentny sposób nie tylko odczytać, ale i przeanalizować polskie i zagraniczne faktury. Pozwala na wyeksportowanie ich do pliku i import w programie księgowym używanym w biurze. Aplikacja spośród odczytanych informacji z faktury wyszukuje te dane, które należy wprowadzić do programu księgowego: daty wystawienia, dostawy, termin płatności, numer dokumentu, dane kontrahenta oraz podsumowanie faktury wg stawek VAT. Dzięki temu można znacznie zoptymalizować czas pracy, wyeliminować błędy oraz usprawnić archiwizację i obieg dokumentów. Praca zdecydowanie zyskuje na jakości.

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości. Dzięki temu rozwiązaniu można ograniczyć koszty związane z przetwarzaniem dokumentów nawet do 50%. Biura rachunkowe, które zdecydowały się na wprowadzenie tego rozwiązania nie wyobrażają sobie już powrotu do papierowego obrotu dokumentów. Elektroniczna księgowość to naturalna ścieżka rozwoju w tym segmencie rynku. – komentuje Krzysztof Wojtas, prezes firmy BrainSHARE IT Sp. z o. o., producenta aplikacji do odczytywania papierowych faktur SaldeoSMART.

Standardy rynkowe – większa konkurencyjność

Lepsze zaplecze technologiczne biura rachunkowego podnosi konkurencyjność na rynku. Poszerzenie oferty biura o nowe narzędzia, takie jak m.in. dostęp on-line do archiwum dokumentów 24 godziny na dobę, zdecydowanie podnosi wartość biura rachunkowego i pomaga sprostać oczekiwaniom współczesnego klienta.