Finanse domowe. Chcesz bezpiecznie przechowywać swoje pieniądze? Wybierz konto oszczędnościowe!

Konto osobiste

Zwykły rachunek bankowy nie jest oprocentowany. Oznacza to, że znajdujące się na nim środki nie „pracują”, czyli nie generują odsetek. Gdy na zwykłym koncie mamy większą sumę, warto wtedy pomyśleć o założeniu konta oszczędnościowego.

Czym jest konto oszczędnościowe w banku?

Konto oszczędnościowe, inaczej rachunek oszczędnościowy to rodzaj rachunku bankowego, który skoncentrowany jest na pomnażaniu znajdujących się na nim środków. To rachunek oprocentowany, dlatego odłożone na nim pieniądze powodują naliczanie odsetek.

Dzisiaj takie właśnie rachunki posiada praktycznie każdy bank – są one przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, jak również dla przedsiębiorców.

Dlaczego warto otworzyć konto oszczędnościowe?

Posiadanie konta oszczędnościowego związane jest z wieloma zaletami. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • Oprocentowanie środków znajdujących się na koncie – pomnażanie pieniędzy bez żadnego wysiłku.
  • Ochrona zgromadzonych oszczędności – Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia ochronę środków do równowartości 100 tys. euro.
    Łatwe dysponowanie środkami – można je swobodnie wpłacać i wypłacać z rachunku oszczędnościowego.
  • Brak utarty wypracowanych już odsetek – w przypadku wypłaty środków z konta.
  • Niskie koszty prowadzenia lub ich brak – w zależności od wybranej oferty bankowej.
  • Dostęp do konta przez internet – łatwe zarządzanie rachunkiem na komputerze, smartfonie, tablecie.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Oprocentowanie kont oszczędnościowych zależy od wybranej oferty bankowej, dlatego też warto zapoznać się z różnymi propozycjami rachunków tego typu.

Obecnie oprocentowanie kont oszczędnościowych jest dość niskie ze względu na niskie stopy procentowe. Najczęściej wynosi od około 0,10 proc. do 1,00 proc., przy czym warto zaznaczyć, że może być ono zależne od ilości środków zgromadzonych na rachunku.

Przykładowo, gdy na konto oszczędnościowe wpłaca się depozyt w wysokości 5 000 złotych, a rachunek ten oprocentowany jest na poziomie 0,2 proc., po miesiącu można zarobić 0,68 złotego po odjęciu podatku od zysków kapitałowych w wysokości 0,17 groszy. Jeśli jednak oprocentowanie wyniesie 0,5 proc., wówczas zysk to 1,71 złotych.

Oczywiście, powyższe kwoty wydają się być bardzo niskie, lecz warto wskazać, że przy dłuższym oszczędzaniu oraz większych sumach kwoty te są już wyższe.

W wyliczeniu orientacyjnych oszczędności na koncie oszczędnościowym mogą pomóc łatwe w obsłudze kalkulatory online.

Jak korzystać z konta oszczędnościowego?

Używanie konta oszczędnościowego jest bardzo proste. Można korzystać z niego dokładnie tak, jak ze zwykłego konta bankowego.

Rachunek oszczędnościowy także posiada swój numer, dlatego można wykonać na niego przelew, by przekazać oszczędności. Można także dowolnie je wypłacać – bez utraty odsetek.

Należy jednak pamiętać o tym, że wypłata środków z konta oszczędnościowego może być związana z dodatkowymi wydatkami. W tym przypadku opłata za przelew jest już wyższa i może wynosić od 5 do nawet 10 złotych. Najczęściej jednak jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. Warto więc mądrze rozporządzać środkami na rachunku oszczędnościowym.

Konto oszczędnościowe – ile to kosztuje?

Jak wspomniano wcześniej, konta oszczędnościowe nie są związane z wysokimi kosztami lub też są całkowicie darmowe.

W większości banków otwarcie i prowadzenie rachunku tego typu nie jest związane z opłatami. To najkorzystniejsza oferta, ponieważ wtedy, gdy rachunek będzie objęty opłatą za jego prowadzenie, wówczas może on nie tylko znacznie zmniejszać zyski z niego czerpane albo nawet powodować straty dla oszczędzającego.

Więcej informacji o finansach osobistych można znaleźć na stronie internetowej https://www.platnosciorange.pl/.