Ile wynosi wynagrodzenie za staż?

wyplata

Staż to coraz popularniejsza forma współpracy między pracownikiem a pracodawcą. Jego najpopularniejszą formą jest ten organizowany przez Urząd Pracy i to właśnie tej formy będzie dotyczyć ten artykuł. Dowiedz się więc czym charakteryzuje się staż z UP oraz jakie możesz otrzymać za niego wynagrodzenie!

Czym jest staż?

Staż to dobry sposób na zdobycie cennych umiejętności oraz kompetencji potrzebnych na rynku pracy. Podczas tej formy współpracy osoba bezrobotna może nauczyć się podstawowych czynności, jakie wykonywane są na intersującym ją stanowisku, dzięki czemu będzie mogła skutecznie wykonywać swoje obowiązki podczas dalszej pracy. To nieoceniona forma zdobycia cennych oraz często niezbędnych kwalifikacji do wykonywania upragnionego zawodu. Aby rozpocząć staż, koniecznie należy zarejestrować się w Urzędzie Pracy. To właśnie on będzie kierował osobę bezrobotną do odpowiedniego pracodawcy. Jeśli osoba zaakceptuje propozycję stażu, nie będzie jednak już mogła z niego zrezygnować, chyba że spełniając odpowiednie warunki – znajdując inną pracę zarobkową bądź dokumentując niezdolność do wykonywania stażu w podanym miejscu. Może również zupełnie zrezygnować ze stażu, lecz wtedy straci status osoby bezrobotnej oraz przysługujące jej z tego tytułu przywileje. Jednak jeśli ktoś faktycznie chce rozwijać swoje kompetencje, nie powinien raczej martwić się o problem z odrzuceniem stażu.

Ile można zarobić na stażu?

Oczywiście decydując się na staż, każda osoba bezrobotna liczy nie tylko na zdobycie kwalifikacji, lecz również na pewne wynagrodzenie za wykonaną pracę. Nie powinno to dziwić – staż to również forma pracy. Co prawda, wiele rzeczy musi dopiero zostać przedstawione osobie bezrobotnej, lecz przecież z czasem zacznie ona wykonywać wiele obowiązków, aby czegoś się nauczyć. Nie powinno się więc oczekiwać dużych sum za odbywanie stażu, lecz niewielkie jak najbardziej. Ile wynosi wynagrodzenie za staż? Jest ono stałą, ustaloną kwotą i odpowiada 120% zasiłku dla bezrobotnych. Od 1 czerwca 2022 r. kwota tego zasiłku wynosi 1304,10 zł, dzięki czemu wynagrodzenie za staż to 1564,91 zł.

Jak długo trwa staż?

Staż organizowany przez Urząd Pracy może trwać od jednego miesiąca do jednego roku. Warto również wiedzieć, że w trakcie odbywania stażu stażysta może otrzymać zwolnienie lekarskie i chwilowo nie przychodzić do miejsca odbywania stażu. W tym przypadku wynagrodzenie w trakcie zwolnienia nie jest jednak wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (jak w przypadku pracy), lecz przez Urząd Pracy, a co więcej nie jest ono pomniejszane o 20% (jak w przypadku umowy o pracę), lecz jest wypłacane w całości. Zwolnienie lekarskie to jednak nie jedyna możliwość chwilowego przerwania stażu – stażysta może również wykorzystać przysługujący mu urlop. Każde przepracowane 30 dni to 2 dni urlopu, jednak stażysta może rozpocząć urlop dopiero po przepracowaniu pierwszych 30 dni. Wcześniej niestety nie jest to możliwe.

Artykuł powstał na podstawie informacji z portalu Poradnik Pracownika.