Jak wygląda płacenie podatków u mikro-przedsiębiorcy?

Podatki u mikro przedsiębiorców

Mikroprzedsiębiorcy z racji tego że są ,,mikro” na start mają mnóstwo ułatwień oraz ulg, jednakże wciąż z racji tego że są przedsiębiorcami muszą oni płacić odpowiednie podatki na rzecz skarbu państwa. A więc jakie podatki płacą mikroprzedsiębiorcy?

Kto jest mikroprzedsiębiorcą?

Mikroprzedsiębiorca – to osoba, która w ciągu przynajmniej jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniała średnio mniej niż 10 pracowników oraz osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający 2 mln euro (chodzi o równowartość tej sumy w złotówkach). Jak więc widzicie bardzo wiele firm w Polsce jesteśmy w stanie zakwalifikować do grona mikroprzedsiębiorców, więc logicznie rzecz biorąc jest to jedna z największych grup przedsiębiorców na Polskim rynku.

Podatki płacone przez mikroprzedsiębiorców

W większości przypadków mikroprzedsiębiorca musi rozliczyć się z uzyskiwanych w poprzednim roku podatkowym przychodów na odpowiednim formularzu PIT. Typ deklaracji podatkowej uzależniony jest od wybranej przez takiego przedsiębiorcę metody opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Będąc mikroprzedsiębiorcą, można być jednocześnie aktywnym ,,VAT-owcem”. Mali podatnicy, czyli przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro, mogą rozliczać VAT kwartalnie, ale naturalnie kto by chciał zaprzątać sobie głowę, czymś tak przykrym jak podatki, czyż nie?

Jak najlepiej się rozliczać z podatków jako mikroprzedsiębiorca?

Generalnie, sposobów na to jest kilka, jednym z nich jest oczywiście robienie tego samodzielnie, jednakże kto ma na to czas, aby zamiast zarabiać, wypełniać dokumenty podatkowe? Innym sposobem jest zatrudnienie księgowej bądź też umówienie się z biurem rachunkowym na dłuższą współpracę. Ten sposób jest naturalnie chętniej wykorzystywany przez mikroprzedsiębiorców, z racji tego iż jak wcześniej wspominaliśmy, czas to pieniądz.
źródło: biuro księgowe ragon