Koszty uzyskania przychodów u osób zajmujących się prowadzeniem bloga modowego

W dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego przedsiębiorstwa odbywa się za pomocą Internetu. Okazuje się, że prowadzenie bloga modowego jest długoterminową inwestycją, która pochłania ogrom czasu i energii. W takim razie, czy prowadzenie takiego bloga i tworzenie artykułów, które potem są na nim publikowane można uznać za koszty uzyskania przychodów?

Rozpoczęcie własnego biznesu

Sama chęć założenia bloga nie wystarczy. Cały proces należy rozpocząć od zakupienia niezbędnych narzędzi, jakie mają wpływ na przyszłą działalność. Podstawowymi elementami będą laptop, stały dostęp do szybkiego Internetu, wszelkie akcesoria komputerowe jak np. skaner, nowoczesny telefon komórkowy. Kolejnym krokiem do prowadzenia bloga modowego jest zadbanie o profesjonalne założenie strony internetowej. Generują one spore wydatki, chociażby dlatego, że  witryna wymaga opłacenia rejestracji domeny i miesięcznego abonamentu za serwer. Co więcej, zdecydowanie niezbędne okaże się również odpowiednie oprogramowanie. Blogowanie na dłuższą metę okazuje się sporym wydatkiem, gdyż dla lepszej widoczności naszego bloga warto zainwestować w osobę kompetentną, która zadba o odpowiednią szatę graficzną strony.

Ubrania, obuwie, kosmetyki, torebki…

Choć w ogólnym przekonaniu zakup odzieży, butów, kosmetyków i wielu innych elementów ma charakter jedynie osobisty oraz do kosztów uzyskania przychodów się nie zalicza, to jak się to wszystko ma w przypadku prowadzenia bloga modowego? Aby wszystkie wyżej wymienione elementy można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, muszą mieć wpływ na generowanie zysków. Okazuje się więc, że część garderoby popularnych „szafiarek” stanowi podstawę ich działalności. W związku z tym, że blogerzy modowi prezentują odzież niemal na każdą okazję, ich blogi stają się popularne nie tylko wśród czytelników ale wpływa to w znacznym stopniu na zwiększenie rozpoznawalności prezentowanych marek. Prezentowanie najnowszych kolekcji i trendów powoduje, że większa część modowej blogosfery otrzymuje ubrania i dodatki w formie prezentów.

„Lifestyle” kolejnym wydatkiem?

Jak wiadomo nie od dziś, moda to nie są tylko i wyłącznie ubrania, ale także kosmetyki, sport, a coraz częściej podróże. Styl życia prowadzony przez blogerów ma ogromny wpływ na promowanie swojego bloga, co prowadzi do zwiększenia ponoszonych kosztów. Stylizacje nabierają większej atrakcyjności kiedy przedstawiane są w drogiej restauracji, na zagranicznej wycieczce, w trakcie wyjścia do teatru. Wszystko to wpływa na wzrost popularności, a w efekcie strona może wygenerować więcej odsłon, co wpływa na większy zysk. Czy w takim razie te elementy można zaliczyć do uzyskanych kosztów, które wpłyną na obniżenie podatku? Otóż, za niezbędne dla rozwoju firmy można uznać wszelkie działania, jakie mają na celu zwiększenie przychodów związanych ze wzrostem zaangażowania odbiorców.

Co z samochodem i biurem?

Blog modowy może stać się bardzo dobrze prosperującą firmą. Czy w takim razie opłaty związane z siedzibą również można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Okazuje się, że takie składowe jak czynsz, wynajęcie mieszkania oraz media w zupełności nadają się do odliczenia. Co więcej, wszelkie meble, jakie związane są z wykonywaną przez nas pracą również uznawane są za koszty. Mowa tutaj o takim wyposażeniu jak stół, biurko, krzesło czy meble do przechowywania dokumentów. W przypadku samochodu, jeśli wykorzystywany jest do firmowych celów, również można je rozliczyć. Kiedy jest to auto prywatne rozliczenie następuje do wysokości limitu kilometrówki – (0,8358 zł dla aut o o pojemności skokowej powyżej 900 cm³ i 0,5214 zł dla aut osobowych o pojemności skokowej do 900 cm³). Natomiast, gdy auto zarejestrowane zostało na firmę, rozliczenie nie ma żadnych ograniczeń.

Koszty uzyskania przychodu w stosunku do osiągniętego zysku

Każda osoba, która prowadzi bloga modowego oraz zamierza w przyszłości rozliczać swoje wydatki, musi posiadać odpowiednie do tego dokumenty. Niezbędne jest dokumentowanie wszelakich przychodów w postaci umów oraz wystawionych faktur. Co więcej, osiąganie zysków ściśle związane jest z różnymi podejmowanymi czynnościami. Do takich zalicza się dzierżawa powierzchni reklamowej pod postacią miejsca na blogu dla reklamodawców oraz umowy z nimi zawierane w związku z otrzymywaniem sponsorowanych artykułów.

Jakie warunki należy spełnić, aby wydatek uznany został za koszt uzyskania przychodów?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów uznaje się wszelkie koszty, jakie zostały poniesione w wyniku osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła tego przychodu. W celu uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów, należy spełnić następujące kryteria:

  • wydatek musi zostać pokryty z majątku podatnika,
  • wydatek poniesiony został w celu uzyskania, zachowania i zabezpieczenia przychodów,
  • związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • wartość wydatku nie została zwrócona podatnikowi,
  • jest poprawnie udokumentowany,
  • wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów z art. 22 ust. 1 ustawy.