Czego warto się dowiedzieć o ubezpieczeniach na życie?

ubezpieczenie

Ubezpieczenia na życie są jednymi z produktów ubezpieczeniowych, po które sięga się zdecydowanie najczęściej, jednak pomimo tego faktu, dalej wiele osób ma na ich temat błędne przekonania. Żeby to zmienić, postanowiliśmy dzisiaj przyjrzeć się polisom na życie w nieco dokładniejszy sposób i zastanowić się, które opinie na ich temat rzeczywiście są faktami, a które możemy umieścić w kategorii mitów. Jeśli chcesz sprawdzić, czego warto się dowiedzieć o ubezpieczeniach na życie – zapraszamy do czytania!

Ubezpieczenia na życie – jaki zakres ma ich ochrona?

Podstawowym tematem, który zdecydowanie należy tutaj sprecyzować jest zakres ochrony zapewnianej przez ubezpieczenia na życie. Wiele osób wychodzi z założenia, że tego rodzaju polisy mogą się przydać jedynie rodzinie i bliskim ubezpieczonego, jeśli dojdzie do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, który skończy się jego śmiercią. To stwierdzenie jest połowicznie prawdziwe, gdyż tego typu pomoc to kluczowe zadanie każdego ubezpieczenia na życie, jednak nie możemy spłycać ich znaczenia aż tak bardzo.

Ubezpieczenia na życie nie gwarantują nam odszkodowania jedynie w wypadku zgonu. Można z nich skorzystać także w przypadku wielu innych, losowych i nieprzewidzianych sytuacji, takich jak chociażby utrata pracy czy pobyt w szpitalu. Ta funkcjonalność polis na życie jest często pomijana i sporo zależy tutaj od określonego produktu, ale w dalszym ciągu ochrona zapewniana przez ubezpieczenie jest znacznie szersza, niż mogłoby się wydawać.

Polisy na życie a dodatkowe oszczędzanie pieniędzy – czy to możliwe?

Kiedy mówimy o ubezpieczeniach na życie, trudno byłoby nie poruszyć tematu związanego ze szczególnym rodzajem tych produktów, czyli polis oszczędnościowych. Jeśli ktokolwiek z nas planuje zakup polisy, powinien wziąć pod uwagę tę opcję. Dlaczego?

Wynika to z bardzo prostego powodu – ubezpieczenie oszczędnościowe to połączenie dwóch produktów finansowych w jeden. Mowa tutaj o lokacie bankowej i klasycznej polisie. W ramach jednego zakupu otrzymujemy dwie korzyści – szeroki zakres ochrony i możliwość gromadzenia kapitału na dowolny cel. To kusząca opcja, która zdecydowanie jest warta rozważenia przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie indywidualne nie jest zbędne, kiedy korzystamy z polisy na życie w pracy?

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniach na życie? Warto zwrócić uwagę, że możemy w tym przypadku zdecydować się na opcję grupową i indywidualną. Czym różnią się między sobą? Polisa grupowa to ten rodzaj ubezpieczenia, który możemy zakupić w miejscu pracy. Często jest tańsze niż indywidualne opcje, jednak zakres ochrony jest dużo mniejszy niż w przypadku polis indywidualnych.

Sporo osób wychodzi z założenia, że skoro korzystają z polisy grupowej w zakładzie pracy, ubezpieczenie indywidualne będzie im zbędne. To spory błąd – ubezpieczenie grupowe musi być wybrane zgodnie z potrzebami pozostałych pracowników naszego przedsiębiorstwa i z tego powodu może się okazać niedostosowane do naszych potrzeb. W efekcie pomimo regularnych opłat – nie będziemy mieli ochrony na każdą ewentualność. Warto korzystać z tych dwóch produktów obok siebie, gdyż takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne.