Finansowanie przedsiębiorstw — czym się różni faktoring od leasingu

Business team present. Professional investor working new startup project. Finance meeting.

W dzisiejszych czasach sektor finansowy zdaje sobie sprawę z większości potrzeb przedsiębiorców i dlatego proponuje usługi pozwalające na finansowanie firmom ich różnego rodzaju działań. Wiele przedsiębiorstw obecnie bardzo chętnie korzysta między innymi z faktoringu, czy leasingu. Czym różnią się one między sobą i na czym dokładnie polegają? Podpowiadamy.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest to usługa, w której firma faktoringowa wykupuje od faktoranta należność, na której spłatę on oczekuje. Dzięki temu przedsiębiorstwo korzystając z takiej formy finansowania, jest w stanie w krótkim czasie otrzymać środki, na które w zwykłych warunkach musiałoby czekać nierzadko nawet kilka miesięcy, ponieważ w niektórych branżach takie są terminy płatności faktur.

Faktor, który wykupuje należność, pobiera prowizję od swojego klienta i to on czeka na spłatę należności od pierwotnego kontrahenta. Usługa ta pozwala więc szybko odzyskać zamrożone środki i niweluje ryzyko opóźnień w spłacie bieżących zobowiązań firmy, a co za tym idzie, poprawia wskaźnik płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Czym jest leasing?

Leasing jest to forma finansowania, która skupia się na pozyskaniu pewnych środków trwałych, bez konieczności dokonywania ich zakupu. Na mocy umowy leasingowej przedsiębiorstwo otrzymuje prawo do korzystania z danego przedmiotu, w zamian za cykliczne, wcześniej ustalone opłaty. Po upłynięciu okresu wskazanego w umowie zazwyczaj firma może wykupić taki przedmiot na własność za symboliczną sumę.

Leasing cechuje się również mniejszą liczbą formalności, niż na przykład kredyt, a dodatkowo korzyściami podatkowymi dla firmy. Wyróżnia się leasing operacyjny, finansowy i zwrotny. Przedmioty, które przedsiębiorstwo może otrzymać w ramach takiej usługi, to na przykład samochody, chłodziarki, ekspresy do kawy, różnego rodzaju maszyny, sprzęt komputerowy i wiele innych.

Leasing a faktoring — różnice

Faktoring a leasing — czym różnią się między sobą te dwie usługi? Ta pierwsza polecana jest przedsiębiorstwom, które chcą spłacić bieżące zobowiązania lub mają ustalone z kontrahentami bardzo długie terminy płatności należności, przez co nie mogą swobodnie rozporządzać swoimi środkami finansowymi. Leasing z kolei jest dobrym pomysłem w przypadku firm, które chcą zaopatrzyć się w różnego rodzaju środki trwałe. Dzięki niemu możliwe jest rozłożenie ceny zakupu często bardzo drogich urządzeń na raty, a dodatkowo stworzenia kosztów stałych pozwalających na obniżenie wysokości płaconych podatków.