SaldeoSMART zintegrowane z KSeF. Klienci testują nowe rozwiązanie

Producenci SaldeoSMART, programu wspierającego pracę księgowych i biur rachunkowych, zintegrowali już swoje rozwiązanie z Krajowym Systemem e-Faktur. Nowa funkcjonalność została 24 maja udostępniona testowo 200 klientom. Niebawem będą z niej mogli korzystać wszyscy użytkownicy systemu.

Polska jest czwartym z krajów Unii Europejskiej, które zdecydowały się na wprowadzenie elektronicznego systemu e-Faktur, który ma uprościć i utransparentnić faktury ustrukturyzowane. Według założeń mają z niego korzystać czynni płatnicy VAT, osoby prowadzące działalność i zwolnione z podatku VAT oraz podatnicy OSS posiadający polski NIP. Na razie wystawianie faktur w KSeF jest dobrowolne, jednak w 2023 r. stanie się obowiązkiem.

Sam system wystawiania e-Faktur działa bezpośrednio na platformie Ministerstwa Finansów. Od strony technicznej faktury ustrukturyzowane, czyli takie, które można wystawić za pośrednictwem KSeF, mają format xml.

Od razu chciałbym uspokoić wszystkich księgowych i pracowników biur rachunkowych, którzy korzystają dziś z niezależnych programów księgowych. Zmiany w przepisach nie oznaczają, że od 2023 roku będą musieli używać w pracy innego, nieznanego im narzędzia, czyli rozwiązania przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Producenci najpopularniejszych aplikacji księgowych już od dłuższego czasu przygotowywali się do integracji z systemem KSeF. W SaldeoSMART prace nad integracją z rozwiązaniem Ministerstwa trwały od momentu ogłoszenia informacji o KSeF, a rozwijane były w miarę udostępniania API. Dzięki czemu dziś migracja faktur z naszego programu do bazy Ministerstwa Finansów jest gotowa i dopracowana, odbywa się automatycznie i nie wymaga od księgowych dodatkowych czynności – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Z nowej funkcjonalności przygotowanej w ramach SaldeoSMART korzysta dziś testowo 200 firm i biur rachunkowych. Producent aktualnie gromadzi i analizuje opinie oraz zachowania użytkowników. Dzięki temu będzie mógł dokonać ewentualnych ulepszeń i już wkrótce udostępnić tę funkcjonalność wszystkim klientom.

SaldeoSMART to jedna z pierwszych platform wspierających księgowych, która daje użytkownikom możliwość wystawiania faktur i wysyłania ich do KSeF. Na razie obserwujemy, jak działają w tym obszarze nasi klienci. Widzimy, że jeszcze boją się korzystać z tej funkcji, bo faktur wysłanych do KSeF nie da się już modyfikować. Oczywiście można wystawić fakturę korygującą, ale opcja edycji samej faktury – zgodnie z wymaganiami ustawy – jest już w takiej sytuacji zablokowana – wyjaśnia Krzysztof Wojtas. – Żeby ułatwić naszym użytkownikom zrozumienie zmian, prowadzimy szkolenia i przygotowujemy materiały wyjaśniające, na czym polega KSeF. Dzięki temu wszyscy będziemy w pełni gotowi do działania w nowej rzeczywistości w momencie, w którym korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe.

A to wydarzy się w 2023 roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana. Najprawdopodobniej wystawianie faktur w KSeF stanie się obowiązkiem przedsiębiorców w drugim kwartale przyszłego roku.